لابیاپلاستی

یکی از جراحی های زیبایی در بین زنان جراحی زیبایی واژن یا لابیاپلاستی است اخیرا با توجه به بالا رفتن سطح آگاهی و دانش افراد از علوم درمانی و راهکارهای زیبایی این جراحی طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است همچنین با اختراع فن آوری های نوین درمانی و پیشرفت پزشکی و جراحی های زیبایی این جراحی نیز تحت تاثیر قرار گرفته و کماکان رو به پیشرفت است ؛ جراحی لابیاپلاستی به اصلاح لابیا ها که همان لب های کوچک بخش خارجی واژن هستند اختصاص دارد برخی زنان با مشکلات فرمی و نازیبایی واژن مواجهند و برای جبران این بدشکلی دست به کارهای گوناگونی می زنند که اصولی ترین و اثربخش ترین روش برای زیبایی واژن همین جراحی لابیاپلاستی است اخیرا در کشور ما پزشکان متخصص زنان و زایمان نیز خدمات زیبایی واژن را ارائه داده و در این زمینه مهارت و تجربه لازم را کسب نموده اند از جراحی زیبایی واژن موسوم به لابیاپلاستی برای اصلاح عدم قرینگی لابیا ها ، تغییر سایز یا کوچک نمودن آنها ، رفع ایرادات فرمی و برطرف نمودن چین و چروک های موجود بهره گیری می شود. در این جراحی می توان عمل واژینوپلاستی را با هدف تنگ نمودن واژن نیز انجام داد البته شایان ذکر است که تصمیم گیری در رابطه با اقدام این جراحی ها در یک جلسه وابسته به نظر و صلاحدید پزشک جراح است.

جراحی های متنوعی برای زیبایی واژن انجام می شود از جمله : هاپمنوپلاستی ، فرونوپلاستی ، واژینوپلاستی ، اصلاح کلیتوریس ، مونسپلاستی ، پرینه پلاستی ، gspot و . . . که می توان در یک زمان چند جراحی را با توجه به فیزیک بیمار و تجویز پزشک انجام داد.

باورهای غلط عوام :

البته خانم های عزیز باید در این باره بدانند که برخی چروک ها در نواحی مشخصی از اندام تناسلی عادی و معمول است و این مشکل فقط مربوط به خودشان نیست چرا که فیزیک و کارآیی اندام تناسلی زن این چین و چروک ها را موجب می شود ؛ همچنین برخی افراد بر این باورند که اگر کسی خودارضایی داشته باشد ، سایز لابیا ها بزرگ شده و یا تغییر رنگ نامطلوب در این بخش ها رخ می دهد در پاسخ به این افراد باید گفت : این مسائل هیچ ارتباطی با خودارضایی نداشته و دلایل گوناگونی دارند.

همچنین یکی از باورهای غلط در رابطه با واژن و فرم آن ابعاد میل جنسی است در حدی که بعضی به غلط معتقدند که هرقدر سایز لابیاها بزرگ تر باشد، میل جنسی زن نیز بیشتر می شود ولی باید گفت این طرز تفکر نیز به کل اشتباه است. کلیتوریس در ارضا نقش به خصوصی دارد ولی لابیاها خیر. و نیز لازم به ذکر است که میل آمیزشی ، مجذوب شده به جنس مخالف ، تحریک پذیری ، رسیدن به ارگاسم و …. همگی به عوامل متعدد روحی و جسمی وابسته بوده و نمی توان فقط اندام تناسلی را بر این مسائل موثر دانست چرا که از لحاظ فیزیکی نقاط مختلفی از بدن زن نقش تحریک شدگی جنسی را ایفا می کنند.

 

کارآیی لابیاپلاستی:

Wedge : روش کار در این راهکار به گونه ای است که بخش های اضافی و نامطلوب لابیا ها با ایجاد یک برش به فرم v  برداشته شده و بخش های برشی به هم بخیه می خورند این روش یکی از بهترین و اثر بخش ترین روش های جراحی زیبایی در این حوزه بوده که نیازمند ظرافت و تبحر جراح می باشد که در نتیجه مدت زمان انجام جراحی نیز طولانی می شود.

لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن برای درمان تحریکات نامطلوب کلیتوریس، تقارن بخشی به واژن ، اصلاحات سایزی ، درمان چین و چروک پوستی صورت می گیرد و لازم است پزشک جراح با توجه به تجربه خویش و وضعیت بیمار بهترین و مناسب ترین روش جراحی را انتخاب نماید چرا که برای انجام این جراحی روش های متفاوتی وجود دارد.

روش های مختلف لابیاپلاستی :

جراحی زیبایی واژن یا لابیاپلاستی را می توان تحت بی حسی موضعی صورت داده و دیگر نیازی به بی هوشی نیست این ویژگی از مزایای مثبت جراحی لابیاپلاستی است.

تکنیک تریم: در این راهکار به منظور کلامپ کردن لابیا ها برش های مخصوصی در این اجزا اعمال شده و سپس به هم دوخته می شوند.

برداشتن بخش وسطی لب ها : جراحی به کمک این روش به گونه ای است که برخی از بافت های میانی که اضافه هستند حذف شده و بخش های باقی مانده سالم می مانند.

جراح زیبایی واژن یا لابیاپلاستی از نوع جراحی های سبک و سرپایی است به طوری که اکثر بیماران پس از اتمام جراحی می توانند خود به خانه بازگشته و نیازی به بستری شدن و استراحت مطلق نیست چنانچه تنها مراقبت های مخصوص پس از اتمام جراحی انجام شوند فرد می تواند به زودی بهبودی خود را بازیافته و کلیه فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرد. همچنین زمان زیادی برای انجام چنین جراحی زیبایی لازم نیست در حالت عادی حداکثر زمان لازم برای انجام عمل لابیاپلاستی 1 ساعت می باشد.

لابیاپلاستی

کاندیدای جراحی لابیاپلاستی :

زنانی که در اثر زایمان های پی در پی شکل نرمال واژن خود را ازدست داده اند.

زنانی که در ناحیه لابیا ها با مشکل بزرگی سایز مواجهند و حین رابطه جنسی اذیت می شوند.

زنانی که در زمان انجام رابطه جنسی درد زیادی را متحمل می شوند که درد به وجود آمده ناشی از فرم واژن است.

عوارض جراحی لابیاپلاستی :

این دسته از نوع جراحی های سخت نیست و نمی توان عارضه خاص و مهمی را به آن نسبت داد اگر تجربه و مهرت پزشک جراحتان در این زمینه بالا باشد ، هیچ گونه مشکلی نخواهید داشت. ولی برخی مواقع پیش آمده بعد از گذشت دوره بهبودی زن احساس درد زیادی در حین مقاربت داشته باشد که این مسئله با گذشت زمان و اتمام مراحل بهبودی به کل رفع خواهد شد.

اقدامات پس از لابیاپلاستی :

اگر نشانه هایی چون درد و ورم و کبودی در واژن مشاهده کردید حتما در اسرع وقت پزشک خود را در جریان قرار دهید.

داروها و پمادهای تجویزی پزشکتان را در موعد مقرر مصرف نمایید.

اگر ترشحات بدرنگ یا غیرعادی ملاحظه نمودید به سرعت به کلینیک یا مطب پزشک خود مراجعه نمایید.